wHucie.pl - Subiektywne podsumowanie roku dla Nowej Huty

2018-01-04
Subiektywne podsumowanie roku dla Nowej Huty

  2017 rok był kolejnym DOBRYM rokiem dla Nowej Huty. To przede wszystkim kolejny rok remontów. Coraz więcej ulic i chodników zyskuje dawny blask. Dzięki Zarządowi Zieleni Miejskiej mam wrażenie, że wkońcu ktoś zapanował nad nowohucką zielenią. Mamy nowe drzewa, krzewy oraz miejscami całe kompozycje. Trawniki koszone były częściej, rozpoczęła się renowacja żywopłotów. Odbyło się sporo imprez kulturalnych, sportowych. Tych większych, jak i tych małych, często alternatywnych. Nowohucianie powoli wychodzą z mieszkań i zaczynają odżywać razem z dzielnicą.

 -->

Początek roku zaskoczył bardzo przechodniów na Placu Centralnym. Na samym środku pojawił się... pomnik Mickiewicza. Była to akcja związana z 4. Międzynarodowym Festiwalem Teatru Formy MATERIA PRIMA. Niestety pomnik był z nami tylko przez chwilę i pewnie wszyscy już o nim zapomnieli.

W marcu rozpoczęły zasadnicze prace przy wyburzaniu jednego z kominów w Łęgu. Wiele osób zawiodło to, że wybrano metodę powolnego "ucinania" fragmentów konstrukcji a nie spektakularne wyburzenie.

Nowa Huta zyskała nowych nowohucian. Największa i budząca największe kontrowersje budowa to oczywiście zabudowa dawnego pasa startowego w postaci osiedla Avia. Pierwsi mieszkańcy już spędzali święta w nowych mieszkaniach. Wiadomo, że będzie to typowe, ogromne blokowisko ze znikomą zielenią, ale osiedle ma jeden plus. Developer miał do dyspozycji ogromny teren. Koncepcja jest spójna, przemyślana, bloki są ułożone logicznie, ulice proste. To duża zaleta w czasach, gdy większość nowych bloków powstaje na zdobytym cudem niezabudowanym fragmencie ziemi i po prostu odstaje od reszty.

28 czerwca oddano do użytku nowy most na Wiśle. Cała trasa S7 jest bardzo wyczekiwana przez kierowców, ale na chwilę obecną musimy zadowolić się fragmentem. Most uważany jest za najpiękniejszy w Krakowie. Jego długość to 706m, konstrukcja żelbetowa, części wiszące podwieszone są do 4 pylonów o wysokości 63m każdy. Wysokie pylony są chlubą budowniczych.

Wiele emocji wzbudził ciągnący się w nieskończoność remont torowiska na Rondzie Kocmyrzowskim. Utrudnienia były spore, a robotników jak na lekarstwo. Wykonawca tłumaczył się napotkaniem trudności, których rozwiązanie wymagało przygotowania nowej dokumentacji technicznej.

Sezon letni należał zdecydowanie do lodziarni. Powstawały jak grzyby po deszczu. Tytuł najlepszej (w waszym głosowaniu) zbodyła zdecydowanie "Lodowa Huta". "Good Lood" stracił nieco renomy, ale kolejki w pogodne dni również i tam były codziennością. Ich dwa punkty przy al. Róż zdecydowanie przyczyniły się do ożywienia centrum Nowej Huty.

W wakacje kolejny raz centrum wydarzeń kulturalnych znajdowało się nad zalewem nowohuckim. Oferta była ogromna i różnorodna. Były tańce, przedstawienia, warsztaty, gastronomia, relax.

Przez całe lato odbywały się spacery w ramach "Alternatywnego Przewodnika Po Nowej Hucie". Mieszkańcy i goście mieli okazję poznać razem z przewodnikiem nieoczywiste miejsca naszej dzielnicy oraz posłuchać ich historii. Było dla mnie wielkim zaszczytem, że mogłem uczestniczyć w tym projekcie. Myślę, że spacer "Łąki, las i rzeka - dla rodzin z dziećmi" będzie waszym ulubionym. Finał zaowocował darmową publikacją i jest czymś wręcz niewiarygodnym. Jarosław Klaś zebrał ponad 20-tu pasjonatów Nowej Huty, zorganizował spacery, eventy i pieniądze na wydruk przewodników.

Nad zalewem rozpoczęła się budowa pierwszej tężni solankowej. To wielka szansa dla dzielnicy. Projekt bardzo potrzebny mieszkańcom. Wyjątkowe jest również to, że tężnia będzie całkowice darmowa. Dla wszystkich. Otwarcie planowane jest na początku 2018 roku. Pierwotnie miał to był koniec 2017 roku, ale wybaczamy mały poślizg.

Koniec roku to piękna iluminacja świąteczna Placu Centralnego, żywa choinka na środku, ale przede wszystkim choinka, Kiermasz Centralny oraz Sylwester na al. Róż. Kiermasz oraz Sylwester odbyły się w ogromnym, ogrzewanym namiocie.

Przegląd ma charakter zupełnie subiektywny
Piotr Pierzchała
wHucie.pl


Jeżeli masz jakieś pytania, sugestie, wiesz co ciekawego dzieje się w Nowej Hucie, napisz przez zamieszczony formularz kontaktowy. Nie zapomniej podać swojego maila, ewentualnie nr telefonu w celu dalszego kontaktu.

Zdjęcia można przysyłać poprzez profil na facebook`u. Link tutaj. Zapraszam.
Imię i Nazwisko:

E-Mail:

Treść wiadomości: